4 зимни мита, които могат да изложат кучето ви на опасност

куче зима Снимка: iStock

В ероятно сте наясно с рисковете от антифриза и как каменната сол може да нарани чувствителните лапи на кучето ви. Но малко собственици на домашни любимци знаят, че рискът животното да хване бълхи е все така висок през зимата. Или че студеното време, дъждът и снегът крият някои специфични опасности за четириногите ни другари, ако не вземем необходимите предпазни мерки. 

куче зимаСнимка: iStock

Ето четири често срещани погрешни схващания, на които не трябва сляпо да се доверявате, когато температурата навън започне да пада. 

  • Мит 1: Защитата срещу бълхи и кърлежи не е необходима през зимата

Мислите, че домашният ви любимец няма нужда от защита срещу бълхи и кърлежи само защото е зима? Не е задължително, отбелязват от PetMD. 

Dogsandcats.bg

куче зимаСнимка: iStock

Освен ако не живеете в район, където в продължение на месеци температурите не са под нулата, специалистите препоръчват да поддържате нормалния си месечен режим срещу дирофилариоза, бълхи и кърлежи през цялата година. Това е единственият начин да гарантирате, че четириногият ви другар ще бъде винаги защитен.

Вижте още: Защо кучетата се чешат толкова през зимата

  • Мит 2: Кучетата не се нуждаят от пуловери, защото имат свои собствени „кожуси“

Арктическите породи като Сибирско хъски и Аляски маламут действително имат гъста козина и топъл подкосъм, предназначени да ги топлят през зимните месеци. Така че, ако домашният ви любимец спада към някоя от тези породи, действително няма защо да се притеснявате, че му е студено. Въпреки това, повечето късокосмести кучета, включително хрътки, Джак Ръсел териери, Чихуахуа и много други – имат нужда от допълнителна топлина през мразовитите месеци. 

куче зимаСнимка: iStock

Липсата на пуловер или палто просто носи ненужен стрес на тези животни и може да увеличи риска от хипотермия в областите около ушите и опашката. Телата на тези четириноги трябва да работят по-усилено, за да поддържат топлината им, което ги прави по-податливи на инфекции и може да ги предразположи към други заболявания, причинени от стреса. 

  • Мит 3: Трябва да се тревожим за дехидратацията само през лятото

Повечето хора свързват дехидратацията с горещите дни, но истината е, че тя може да засегне домашните ни любимци по всяко време, включително и през зимата. Всъщност, това състояние е също толкова опасно през студените месеци, колкото и през горещите. Често срещаните признаци, по които можете да го познаете, включват: сънливост, летаргия, опъване на кожата, лепкави венци, хлътнали очи и повръщане.

куче зимаСнимка: iStock

Най-голямата опасност, свързана с дехидратацията през зимата е, че малко хора я възприемат като реална заплаха, коментират специалистите. Според тях този мит продължава да съществува, защото когато времето е студено, начините, по които губим вода, не са толкова очевидни, колкото е изпотяването, например. При много хора през зимата нуждата от вода всъщност се увеличава поради по-ниските външни температури, съчетани с по-ниска влажност. 

  • Мит 4: Не е нужно да подсушаваме кучето си след разходка в снега

Това е мит, който е далеч от истината. Когато кучето ви се намокри обилно, независимо дали навън има дъжд или сняг, важно е да го изсушите добре при прибирането си у дома, за да предотвратите измръзване на крайниците. Защо това е нужно? Най-просто казано, мократа козина влияе върху способността на подкосъма да запазва топлината.

куче зимаСнимка: iStock

Вижте още:

3 неща, които експертите искат да знаете за грижите за кучетата през зимата

Защо някои кучетата толкова обичат снега

Защо ушите на кучето ми са студени?

Виж още